top of page

Vinárstvo Mantič

Rodinné vinárstvo, založené dvomi milovníkmi vína; Vlado a Slavka Mantičovi. V roku 2012 sa rozhodli založiť si vinárstvo a pokračovať vo výrobe vína ako to na Tokaji robili ich predkovia.

História

V roku 1936, Július Onder (pradedo Slavky Mantičovej), dostal pozemok na hone Čierna hora v Čerhove, kde vysadil svoj prvý vinohrad, a tým nám vytvoril históriu nášho rodinného vinárstva. Tento pozemok dostal od grófa Szecsényiho, u ktorého slúžil viac než 40 rokov. Tento vinohrad bol obhospodarovaný v systéme vedenia "na hlavu". Je to jeden z najnáročnejších spôsobov vedenia aj v týchto dňoch, keďže sa dá oň starať len ručne. O tento pozemok sme bohužiaľ v rodine počas komunizmu prišli, no pozemkové úpravy z roku 2024 nám umožnili sa k pozemku znovu vrátiť. V blízkej budúcnosti máme v pláne tento vinohrad obnoviť.

Počas komunizmu sa k ďalším vinohradom dostal aj Michal Takáč a Ján Auxt, ktorí vinohradníctvo a vinárstvo v našej rodine udržiavali. O tieto vinohrady sa stále staráme a sú našimi najstaršími (sú približne 60 ročné). ​

 

Ďalšou generáciou bola práve Slavka Mantičová, ktorá tieto pozemky a vinohrady zdedila. Spolu s Vladom Mantičom v roku 2012 založili vinárstvo Mantič. Od tohto momentu začali svoje vína plniť do fliaš. V roku 2014 vysadili nový vinohrad a rozrástli naše vinárstvo. Medzi odrody, ktoré vysadili bol Furmint, Lipovina, Muškát žltý a Dunaj. V roku 2020 vysadili ďalší vinohrad (momentálne náš najmladší) a tu vysadili tri klony Furmintu, Zétu, Rizling vlašský a Soreli. ​

 

Vlado a Slavka majú tri deti: Juraj, Ivana a Ondrej. Tí sú budúcnosťou nášho vinárstva. Juraj momentálne študuje v prvom ročníku magisterského štúdia na Mendelovej univerzite v Brne na Záhradníckej fakulte odbor Vinárstvo a vinohradníctvo.

Bez názvu_edited_edited.jpg

Naša filozofia

IMG_0110.JPG

Vlado a Slavka stále chceli piť vína, ktoré nie sú "komerčné". Vína, do ktorých neboli pridávané žiadne enzýmy, ušľachtilé kvasinky alebo s vysokým obsahom voľnej síry. Chceli zachovať tradičné postupy pri výrobe vína, tak ako to robili ich predkovia. A preto sa zamerali na výrobu oranžových vín. Dlhá macerácia na šupkách, jemná oxidácia a minimum síry pri školení ich vín, boli hlavné kroky, ktoré dodržiavali. Neskôr prešli zo zrenia vín v nerezových tankoch na drevené sudy. V roku 2018 vyrobili svoje prvé oranžové víno, ktoré zrelo v dubovom barikovom sude a v roku 2020 svoje prvé víno pomocou sur-lie metódy, teda víno zreté na kvasničných kaloch. Pri tejto metóde je použitie celkovej síry ešte menšie. Ich syn Juraj, ktorý výrobu vína po nich prebral, dodržiava ich zásady a výrobu vína naturálne. Do výroby oranžových vín dáva veľa úsilia a štúdia, aby ich ešte viac zveľadil.

O vinohrady sa v rodine staráme v súlade s prírodou. Máme ich v integrovanej produkcii, no využívame prvky BIO produkcie. Maximálne 7-krát striekame postrekmi, postreky sú založené na síre a medi, používame zelené hnojenie v každom druhom medziradí, zelené hnojenie miešame s rôznymi bylinkami, ktoré sú atraktívne pre naše včely a nepoužívame žiadne pesticídy ani herbicídy.

Vlado a Slavka skúšali niektoré ročníky robiť aj tokajské výbery. Tým, že sme z Tokajskej vinohradníckej oblasti, chceli túto možnosť využiť. Tieto vína však robili len pomocou demižónov a v menšom množstve. Súčasný vinár, Juraj, sa chce viac venovať výrobe týchto vín a študuje veľa aby ich výrobe lepšie porozumel. Macerácia cibéb s mladými vínami je mu už bližšia a prvý ročník 2022 mu už zreje v jeho prvom Gonskom sude. Druhý jeho putňový výber robí teraz z ročníku 2024, ktorý bol veľmi bohatý na cibéby.

bottom of page